Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
Anglický plnokrvník

                                                                

                     Anglický plnokrvník 

                                              

Anglický plnokrvník je kôň stredne mohutný a veľmi ušľachtilý.Využívá sa najme  v dostihoch. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     : Pôvod: Veľká Británia

Výška: 165 - 175 cm

Farba: hnedák, ryšiak a vraník, len zriedka beluš.

Typ: plnokrvný        

Využitie: jazdecký kôň, šport

Hmotnosť: 500 - 550 kg  

Povaha: Anglický plnokrvník je inteligentný, húževnatý, vytrvalý a odvážny

Vzhľad: štíhly elegantný kôň; krátky silný chrbát; dobre svalnatý, zvažujúci zadok.Má jemne modelovanú hlavu; veľké živé oči; malé špicaté uši a riedkú hodvábnú srsť.


                                                                              

Popularita dostihového športu ovplyvnila vznik novej triedy koní. Na začiatku proti sebe stáli len domáce kone. Neskôr sa najrýchlejšie domáce kobyly začali páriť s importovanými orientálnymi žrebcami. Kone boli stále rýchlejšie, väčšie a elegantnejšie ale neexistovalo ešte žiadne jednotné plemeno. O 50 rokov neskôr prišli do krajiny plemenníky anglického plnokrvníka: tri legendárne žrebce Darley Arabian, Byerley Turk, Godolphin Arabian.Spolu s približne 50 kobylami tvorili tieto tri žrebce základ plemena a stali sa takzvanými "pečatnými žrebcami". Podstatným výberovým kritériom pri chove je rýchlosť. Anglický plnokrvník dosahuje na krátkych tratiach rýchlosť okolo 70 km/h. Je jednoznačne najrýchlejším koňom na svete. Ťažisko chovu Anglického plnokrvníka ostáva stále vo Veľkej británii.

  1                          

                                    Výstavný postoj                                                                                                                                                                       Budúcí víťaz dostihou %)

                                                        

       1                                         

                                                                                    

 Slavné koně: Phar lap
 (4.10.1926 - 5.4.1932)

                                        Matka: Entreaty

                                        Otec: Night Raid

gfjkhk              cbcxbv         phar lap po Aqua caliente

NARODENÝ NA NOVOM ZÉLANDE

Písal sa rok 1926, keď sa 14. októbrového dňa v Timare na Novom Zélande u vplyvného chovateľa A. F. Robertsa narodil na dráhe nezvíťazivých kobyle Etreaty a žrebcovi Night Raid ryšavý žrbček. Dostal meno Phar Lap. Meno znie v preklade zo singhálštiny "blesk", lenže ako ročný na dražbe Phar Lap na bleska rozhodne nevyzeral. Bol kostnatý a prerastený. Meral rovných 173 cm, zatiaľčo ostatné kone boli o 10 cm menšie a vážil šesť metrákov, zatiaľčo priemerná váha anglického plnokrvníka bola v tej dobe 450 kg. Bol ohodnotený na 160 guineí (teda v prepočte smiešna čiastka 336 dolárov) a putoval od chovateľa do Austrálie k chudobnému trénerovi Harrymu Telfordovi, ktorý neustále čakal na svojho životného koňa. Veril predovšetkým v Phar Lapov dobrý rodokmeň, ktorý obsahoval skvelého Carbine, víťaza Melbourne Cupu roku 1890 a 33 z 42 dostihov, ve ktorých štartoval.

                                                                                                                                j

Australský národní hrdina třicátých let minulého století Phar Lap, vítěz Melbourne Cupu z roku 1930, se zřejmě dočká po 65 letech dočká objasnění své záhadné smrti na americké půdě. Phar Lap byl nalezen mrtvý krátce po vítězství v Aqua Caliente Handicapu s podezřením na otravu, k jejímu prokázání ale chyběly důkazy. Australský vědecký tým ale nyní pdrobil zkoumání šest vlasů z Phar Lapovy hřívy a Dr Ivana Kempsona při testech těžkých koní v hřívě prokázal, že zhruba dna dny před smrtí byl koni podán arzen v jedné smrtelné dávce. Ani takový bojovník, jakým byl podle všech dobových dokladů Phar Lap, nemohl bitvu s jedem vyhrát. Phar Lapovy ostatky jsou v Austrálii muzeálními exponáty a jeho srdce putuje po různých muzejích v Austrálii i na Novém Zélandu jako skutečný extrém.
 O Phar Lapovi bol natočený film a spísané množstvo kníh. I dnes je považovaný za jedného z najlepších koní, čo vkročili na americkú pôdu a aj keď v Amerike štartoval len raz, v ankete 100 najlepších koní USA 20. storočia obsadil 22. miesto. Phar Lap štartoval v 51 dostihoch, z nich 37 vyhral, 3x bol druhý a 2x tretí - nehľadieť na záťaž. Zarobil 66 738 libier (133 476 dolárov). Bol neuveriteľne rychly a prekonal nejeden traťový rekord.

 

                                                                                             xcbvcvb

                                                                                                                                 V melbournském muzeu

TOPlist
Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok