Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
Andalúzsky kôň

                                      Andalúzsky kôň

                                                

Súčasný andalúzsky koň je potomkom španielského koňa, ktorý spolu s arabským a berberským koňom mali najvačší vplyv na svetovú populáciu koní.Do 19. storočia bol španielský koň najlepším koňom v Európe a služil ako zakladný materiál pre renesančné školy klasického jazdectva.Španielska jazdecká šlola vo Viedni dostala meno podľa španielskych koní,ktoré tam používali.Skvelé lipické kone pochádzajúpriamo z koní dovezených zo Španielska do Lipice (v Slovinsku) v 16. storočia.Španielsky koň mal najvačší vplyv takmer na všetky plemeá a v Amerike tvoril základ pre vaččinu stád koní.                                                                                                          Tieto vysoko vnímavé kone sú príjemnými,i keď trochu ohnivými jazdeckými koňmi s veľkou vytrvalosťou.Sú nenáročné a majú dobrý charakter.

                                                                                                                          Vývoj:Strediská šlachtěnia andalúzského koňa boli v Jerez de la Frontera, Cordobe a vyvinul zo zmesi povodného stáda sorraia, blízkého tarpanovi s berberskými koňmi, na ktorých podnikali Berberni nájazdy zo severnej Afriky.

Vlastnosti: Andalúzský koň má vynikajúcí vzhľad. Nie je sice rychlý, zato však vytrvalý obratný, býstrý, s atletiskou postavou a dobre ovladatelný . Má ušľachtilú hlavu s typickým konvexným profilem. Hríva a chvost sú dlhé, bujné a často vlnité.

Popis: Má dosť krátký krk, ale osvalený a velmi dobre klenutý. Hlava s typickým konvexným profilom bola veĺmi obľúbená u cvičitěľov renesančnýchjazdeckých škol.Jeho plecia sú silné a široké, ale nemajú sklon plnokrvníka. Má dlhá, hostá a často vlnitou hrívu.Kopyta má tvrdé a dobre tvarované. jeho končatiny majú vynikajúce klby a dobré kosti. Má dobre spojenie v silnompatovom klbe.         

                     

Prostredie:Teplé podnebie                                                         

Povod:Pred ľadová doba- Španielsko-Jezera

Krv:Teplokrvný

Farba:vetšinou běla,čierne(vzacná),sivá,hnědá(nieje veľmi žiadaná)

Použitie:Pod sedlom,(v drezúre i pre zápasy s býky)

Výška:155-160 cm

Vplyvy:Berberský koň

    :Sorraria

                   zubadlo

Andaluzan alebo Lusitano? 

Lusitano je portugalská "verzia" preslavného andaluzského koňa, ikeď sa tu prejavujú určité rozdiely. Lusitano je napríklad o veľa "nohatejší" než andaluzan - inými slovmi "mezi telom koňa a zemou presvita viac denného svetla".

Až do doby pomerne nedávne boli kone chované na Iberském poloostrove považovane za jediné plemeno. Teprv na začiatku 20. stoletia sa obe zeme rozhodli, že si založia nezávislé plemenné knihy. Lusitano i andaluzský koň majú ten istý genetický základ, je ale pravdepodobné, že vzdialeným predkom lusitana je arabský koň. Oficiálný názou lusitana platí až od roku 1966 a je odvodený od mena Portugalska (Lusitania) v starej latine.          

                   lusitano                               

                           lusitano                                                                                                            Andaluzský koň

TOPlist
Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok